Plk. let. i. m. Jan Vlk

Jan VlkJan Vlk se narodil 14. února 1913 v rodině hostinského v Semilech - Podmoklicích. Vyučil se elektrotechnikem, přitahovalo jej však létání. Na vojně se dostal k 2. leteckému pluku. 1. srpna 1936 jmenován polním pilotem letcem. Naposledy sloužil u 1. leteckého pluku "TGM", 34. stíhací letky v Hradci Králové. V noci z 5. na 6. srpna přešel Jan Vlk hranice v blízkosti Bílého Kříže v Beskydech. Události nabraly rychlý spád. Po krátké službě v polském letectvu se dostal podobně jako Karel Kopal do sovětského internačního tábora, do Velké Británie se podle Kopalových slov dostal asi o půl roku dříve, nelze to ovšem říct s jistotou. Působení Jana Vlka v RAF nemám podrobně zmapováno, jisté je pouze to, že létal u 1. perutě a že byl velmi dobře znám díky svým akrobatickým kouskům, které ostatně prováděl s oblibou již v dřívější době, a byl díky nim v Semilech značně populární. Sám Vlk svým výletům nad rodné město říkal nájezdy.

Ukázka z knihy L. Mušky Můj táta Bivoj (z kapitoly Pohřební hranice za hrdinu):

Když na jatkách přestali porážet a ryby se odstěhovaly, měl jsem šestnáct plotic a to byl úlovek, o jakém se mi ani nesnilo. Vytáh jsem se s maňáskem po laně zpátky k vrbě. Od jezu se vraceli ti, co se tam koupali. A já byl najednou úplně malinkej. Protože mladík, který mě tak halasně povzbuzoval, už nebyl obyčejnej kluk. Měl na sobě modrý stejnokroj. A modrou leteckou uniformu nosil jediný člověk ze Semil, zbožňovaný idol všech kluků, Honza Vlk.

Jak se dostal k letcům a kde sloužil, to nikdo nevěděl a vlastně nás to ani nezajímalo. Nám stačilo, když občas přiletěl nad město a dělal se svou stíhačkou loopingy a vývrtky, které vybíral tak nízko, že čechral vršky topolů na nábřeží. Jeho maminka omdlévala strachem, zato my jsme šíleli nadšením a hrdostí na takového rodáka. Záviděli jsme klukům, kteří bydleli poblíž Vlkovy hospody, že mohou Honzu vidět, kdykoli přijede domů.

Zpátky ale k jeho službě v RAF. Zemřel při nehodě 10. dubna 1942. Kniha F. Louckého Mnozí nedoletěli udává, že se tak stalo při přistání způsobem ZZ. Podle informace Pavla Vančaty se jedná o přistání s radiovým naváděním za snížené viditelnosti. Památku Jana Vlka připomíná deska na budově podmoklické školy v Semilech, na které je uvedeno i jméno dalšího semilského letce, který padl ve službách RAF - Sgt Jiřího Janouška.

novinky | životopisy | literatura | odkazy | kniha hostů
TOPlist